سبزی پلو ماهی با سالاد شیرازی (+12ماهگی)

غذای کمکی 32: سبزی پلو ماهی با سالاد شیرازی😅

سبزی پلو ماهی با سالاد شیرازی
مناسب برای 12 ماهگی به بعد
@niniperarin
🐟ماهی بخار پز: کف یک قابلمه کوچک، سه عدد لیموی قاچ شده و یک پیاز خیلی کوچک و دو شاخه شوید را میچینیم. سپس روی مواد یک فنجان آب میریزیم و اجازه میدهیم که آب به جوش بیاید. سپس 1 تکه ماهی روی مواد میگذاریم و در قابلمه را میبندیم. هرچه تماس ماهی با آب درون قابلمه کمتر باشد، بهتر است و ویتامینهای غذا بیشتر حفظ میشود. اجازه بدهید ماهی کاملا بپزد. 🐟مامان خیلی مواظب تیغ ماهی باش!! 🐟
@niniperarin
🍃🍚سبزی پلو: درون یک قابلمه دیگر نصف استکان برنج شمالی را با آب میپزیم و برنج که نیم پز شدنصف استکان سبزی پلویی ساطوری شده شامل 100 گرم گشنیز، 50 گرم شوید، 50 گرم جعفری و 10 گرم شنبلیه (بدون تره) را به برنج می افزاییم. میتوانیم اواخر پخت سبزی پلو، ماهی بخاپز را لای سبزی پلو بگذاریم و نصف قاشق مربا خوری کره اضافه کنیم.
سبزی پلوی آماده رابا تکه های ماهی آبپز شده که هر دو بهتر است کم نمک یا بدون نمک باشد را پشت قاشق له میکنیم. از آنجاکه بچه ها غذای چرب و نرم خیلی دوست دارند، میتوان غذا را حتی با عصاره قلم که در دستور غذای 25 آموزش داده شد نرم کرد. غذا را با چند قطره آبلیمو طعمدار کنید.
@niniperarin
🍅سالاد شیرازی مخصوص نی نی:
پوست گوجه فرنگی را بگیرید و حسابی خردش کنید.یک خیار کوچک را هم پوست بگیرید و یک پیازچه کوچولو را هم انتخاب کنید.با گوشتکوب برقی چندبار گوجه و خیارو پیاز را خوووب میزنیم تا خرد شود (ولی کاملا له نشود) . چند قطره آب لیموی ترش تازه را روی مخلوط بچکانید.نی نی کوچولو بخور حالشو ببررر. نوش جونت.
@niniperarin
📝نکته:
1) 🐟در مورد مصرف ماهی در کودکان پیش از 1 سال نتایج ضد و نقیضی به چشم میخورد عده ای از محققان مانندپزشكان سوئدی اعتقاد دارند نوزادانی كه تا قبل از رسیدن به 9 ماهگی ماهی میخورند در سنین بالاتر و پیش دبستانی كمتر دچار خس خس سینه میشوند. در مقابل عده ای از متخصصان تغذیه خوردن ماهی را پیش از یکسالگی خطرناک دانسته اند! در هر صورت سعی کنید موقع خرید ماهی، ماهیهای کوچک را انتخاب کنید تا کمتر فلز سمی جیوه در آنها تجمع یافته باشد.
2) 🐟ماهیانی که کمترین میزان جیوه را دارند عبارتند از: کفال، سلمون، ساردین، کلیکا، تیلاپیا، قزل آلا ،ماهی سفید. خوردن ۲تا ۳ وعده در هفته از این ماهیان توصیه میشود (زنان باردار و کودکان خردسال نباید بیش از ۱۲ انس (۳۵۰ گرم) در ۲ وعده در هفته بخورند)!
3)🐟به هیچ عنوان به کودک تنِ ماهی ندهید چون حاوی مواد نگهدارنده است و آنها را در معرض مسمومیت جیوه قرار میدهد.
@niniperarin