کتلت فقط کتلت مامان

#کتلت_فقط_کتلت_مامان
Join👉 @niniperarin
بوی کتلت مادر آنقدر خوب بود و من هميشه آنقدر گرسنه بودم که اغلب سلام را فراموش میکردم. چهره خسته اما همیشه خندانش که توی قاب در ظاهر میشد، در جواب «آخ جون، کتلت» پاسخ «علیک کتلت!» را میشنیدم، پاسخی که تا مدتها مفهوم آن را درک نمیکردم. کتلتهای چیده شده در دیس، گوجه فرنگی های خرد شده توی بشقاب و نان تازه ی لواش، منتظر سیب زمینی های در حال سرخ شدن روی اجاق، و ما، در انتظار سفره ای که خوشمزه ترین غذای دنیا را توی خودش جای دهد.
اصلأ کتلت، همه چیزش سرشار از خاطره است: از نحوه ی درست کردنش بگیر تا بوی مست کننده اش و لذت خوردنش که فکر میکردی هیچ وقت کافی نیست، که فرقي نداشت چند تا کتلت باشد و چند نفر آدم، که انگار هیچ وقت سیر نمی شدی از خوردن آن… کوچکتر که بودم، وقتی قد و قامتم به زحمت به ارتفاع اجاق گاز میرسید، کنار مادر می ایستادم و حرکت انگشت هایش را در برداشتن گلوله ای از مواد و صاف کردن آن روی کف دست چپش با انگشتهای دست مخالف دنبال میکردم. از صدای «جلیز» تکه گوشتی که توی تابه مى افتاد لذت میبردم، و هميشه ی خدا، از او میخواستم که کتلت کوچولویی مخصوص من درست کند؛ چقدر آن کتلت کوچولو خوشمزه تر از بقیه بود، چقدر همه ی کتلتهاي مادر دلچسب و خوشمزه بودند. بزرگتر که شدم، در دوران دانشجویی، کتلت های مادر، توشه ی راه تقریبا هميشگي ام را، در رستوران بین راهی قره چمن یا توی خوابگاه دانشجويي با دوستانم میبلعیدیم! با همان سیب زمینی های سرخ شده ی درشت و گوجه فرنگیهای همراهش و همان نان لواش لطیف کنارش.
بعد از ازدواج، سال ها طول کشید تا کتلت خوب درست کردن را یاد بگيرم، فرمولهای مختلف را امتحان میکردم تا کتلت هایم وا نرود، سفت نشود، شور یا بی نمک نباشد و خلاصه کمی شباهت به کتلت های مادر را داشته باشد. بی فايده بود، بی فایده است. سیب زمینی پخته یا خام یا هر دو، تخم مرغ کمتر یا بیشتر، آرد نخودچی یا نشاسته ذرت…. هیچ کدام مؤثر نیست. هیچ کتلتی در دنیا مزه کتلتهای مادر را نمیدهد. بعد از بیست سال، کتلت هایی که درست مى کنم را همه دوست دارند جز خودم. این روزها، قلب مادر بیمار است، قامتش خمیده شده و دستانش لرزان. مدتهاست توانایی ساعت ها پای اجاق ایستادن و کتلت سرخ کردن را از دست داده. خجالت میکشم توي این سن و سال از او بخواهم برايم کتلت درست کند، اما…. آرزو دارم تنها یک بار ديگر، بچگی هایم را مزه کنم، با خوردن کتلت دست پخت مادر.
کتلت یک غذا نیست، یک شیوه ی زندگی است و هیچ کتلتی در دنيا هیچ وقت، مزه ی کتلت مادر را نمیدهد. اطمينان دارم این حس مشترک همه ی آدم های روی زمین است.
Join👉 @niniperarin
#سميرا_قياسى