ژن خوب واقعی واقعی! (طولانیه ولی ارزش خوندن داره)

🔴ژن خوب واقعی واقعی! (طولانیه ولی ارزش خوندن داره👌)
join👉 @Niniperarin
علی در خانواده‌ای تجارت‌پیشه در تبریز به دنیا آمد. پدرش، حاج‌غفار، از تجار سرشناس تبریز بود که از خسروشاه به تبریز مهاجرت کرده بودند و این بود که فامیلشان خسروشاهی بود. تحصیلات ابتدایی را در تبریز تمام و بعد با پدرش برای مدت کوتاهی به همدان و سپس به تهران مهاجرت کردند. وقتی پدرش مجوز کارخانه نساجی و پارچه بافی را گرفت او به عنوان مدیر کارخانه برگزید. فرزند ارشد بودن، هوش و ذکاوت، سادگی پدر و در نهایت تسلط به زبان انگلیسی و فرانسه از او شخصیت منحصربفردی برای کمک به مدیریت کارخانه پارچه‌بافی ساخت. او نخست کالاهای گوناگونی مثل منسوجات، بلور و بخاری علاءالدین و بعد دارو و مواد خوراکی را به ایران وارد کرد و از طریق بنکدارن میفروخت و کم کم شروع به صادرات فرش وکشمش ایرانی کرد و نمایندگی های محصولات مختلف خارجی را گرفت. نمایندگی های او افزون بر ۳۰ نمایندگی از کشورهای مختلف برای محصولات مختلف بود و با گرفتن هر نمایندگی،‌ گرفتن نمایندگی بعدی آسانتر میشد چون اعتبار بیشتری پیدا میکرد. بدین ترتیب، تجارتخانه علی خسروشاهی به واردکننده و توزیع‌کننده درجه اول مواد غذایی و بهداشتی بدل شد.
خود خسروشاهی میگوید در دوران کودکی با مادرم به قنادی مینا در ابتدای خیابان نادری می‌رفتیم. آنها یک شیرینی داشتند که پف پفی بود و به اسم پفک میفروختند و این خوردنی شیرینی محبوب کودکی من بود. خسروشاهی برای واردات و صادرات مواد غذایی دائم در سفر بود و در نمایشگاه های غذایی شرکت میکرد. در یکی از این سفرها خسروشاهی با خوردنی ای برخورد کرد که متعلق به شرکت آمریکایی بئاتریس فودز بود. در دهانش گذاشت. شور بود و خرت خرت صدا میکرد. این خوردنی او را به دوران کودکیش برد. هر کسی از آن میچشید خوشش می آمد. این شد که خسروشاهی برای دلش، اسمش را گذاشت پفک نمکی!! با عجله زیاد و برای اینکه مبادا دیگری اسم مشابهی ثبت کند این اسم را ثبت کردند و بعد به یاد قنادی مینا آن را مینو گذاشت! اینطور شد که پفک نمکی مینو به وجود آمد و نام آن ثبت شد!
پفک نمکی در ایران با اقبال زیادی مواجه شد. به طوریکه گروه کارخانجات مینو در بحبوحه تظاهراتها و اعتصابهای دوران انقلاب جزو معدود شرکتهایی بود که کارگرانش با عدم پرداخت حقوق در این مدت مواجه نشدند! بعد از انقلاب، جایگاه صاحبان صنایع مدرن بشدت متزلزل شد. هیچ‌کس نمیدانست چه اتفاقی قرار است بیفتد و اکثر صاحبان صنایع بدلیل اعتراضات کارگری که در آن دوران شکل گرفته بود تا روشن شدن اوضاع در خارج از کشور به سر میبردند. علی خسروشاهی برعکس، با پیش آمدن این مسائل سریع خودش را به ایران رساند و با اینکه اکثر کارخانه ها در حالت تعلیق قرار داشتند در کارخانه اش حاضر شد تا بتواند به تولید و پرداخت حقوق کارگرانش ادامه دهد. نی نی پرارین روزنامه‌های روز چهارشنبه اول اسفند۱۳۵۸، خبر دادند که برخی کارگران شرکت مینو کارفرمای خود را گروگان گرفته‌اند!!! با وجود فعالیت کارخانه گروگان گیران اعلام کردند “برای رسیدگی به خواسته‌های‌شان و به منظور تأمین نیازهای دارویی و خوراکی کشور، کارفرما و عوامل وی را به گروگان گرفته‌اند و از دولت میخواهند برای جلوگیری از ورشکستگی و تعطیلی این واحد تولیدی هرچه زودتر هیئتی را در جهت رسیدگی به وضع نابسامان این کارخانه اعزام دارد!”
ولی به دلیل عدم وابستگی خسروشاهی به رژیم سابق و نداشتن قرض و بدهی با بانکها، ائتلافی که علیه او شکل گرفته بود ناکام ماند. او حتی کلیه داراییهای خود و خانواده اش را به حکمیت گذاشت. ولی باز مخالفان بیکار ننشستند. تا اینکه در سال ۵۹ بنی صدر به وزارت صنایع اعلام کرد که شورای انقلاب اداره کارخانجات گروه صنعتی مینو را به این وزارت‌خانه سپرده است!
خسروشاهی مغموم و دلشکسته با اتفاقات پیش آمده دیگر در ایران نماند و همراه خانواده اش مجبور به کوچ اجباری شد! با پایان جنگ تولید بخش آرایشی متوقف شد و تولید بخش دارویی کاهش یافت. بسیاری از پرسنل کلیدی بخش تولید و بازاریابی و فروش از خدمت مرخص شدند و شرکت خوراک که بزرگترین شرکت پخش و فروش در ایران بود، در سال ۱۳۶۵ منحل شد.
حسن خسروشاهی فرزند علی خسروشاهی که همراه پدرش از بنیانگذاران شرکت مینو بود، حتی بعد از مهاجرت یکی از کارآفرینان موفق ایران در کانادا شد و شرکت زنجیره‌ای فروش لوازم الکترونیک فیوچرشاپ را در کانادا راه‌اندازی کرد. اگر از آن دسته افرادی هستید که به ژن خوب اعتقاد دارید!!!! بد نیست بدانید که دارا خسروشاهی پسر حسن خسروشاهی هم تفکر و اراده و همت پدر و پدربزرگش را دید و آموخت و با ایستادن روی پای خود و نشان دادن لیاقت و تواناییهاش اکنون مدیرعامل شرکت خارجی و سرشناس اوبر است که یکی از بزرگترین و پردرآمدترین استارتاپهای جهان است.
#علا_آزاد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *